O AKCI

Závod navazuje na akci Okolo Česka, kterou uspořádal v roce 2019 Jirka Severa, autor myšlenky a trasy závodu. 

"Dal jsem dohromady trasu kolem Česka a partu lidí. Jeli jsme tenkrát etapově po cca 200 km denně a objeli tak Česko za 9 dnů. Spaní jsme měli domluvené dopředu a měli jsme jedno doprovodné auto s věcmi. Protože se jelo dobře, měl jsem chuť pokračovat, tak vznikl nápad podobně natrasovat i Slovensko"

Jelikož se myšlenka začala rozrůstat a jízda ve skupině jako "výlet" nedávala smysl, přičemž trasa nabrala velmi zajímavé parametry, rozhodl se to Jirka zkusit "posunout" na profesionálnější úroveň. Spojil tak síly s produkční agenturou Valachiarun.cz, která má se závody podobného "ultra" formátu zkušenosti. 

Plány na rok 2020 však zbrzdila pandemie Koronaviru, proto jsme hledali nějakou zajímavou variantu, jak závod "uvést". A tak došlo ke spojení s předním českým ultramaratoncem  Danem Polmanem, který sám přišel s myšlenkou, že by trasu projel v "závodním režimu" s plnou podporou svého týmu.

Proto jsme připravili ostrý test a ve čvrtek 13. 8. 2020 vystartovala ze Vsetína dvojice závodníků Jirka Severa a Daniel Polman.

Zatímco Jirka musel pro zdravotní problémy odstoupit po cca 1.500 km, Dan i přes velmi špatné počasí projel celou trasu za 7 dnů a 23 hodin a položil tak základní čas závodu RACAS!

V roce 2021 se na trasu postavil Míra Hájek, který jel s trochu jinou strategií než Dan rok před ním. Měl trasu přísně rozdělenou do jedenácti etap, které se snažil dodržet a povedlo se mu to. Celou trasu absolvoval za 10 dnů, 9 hodin a 35 minut. 

Podrobnější reportáž z prologu včetně fotogalerie najdete v sekci historie