13.08.2021 - Start 

V pátek 13. 8 2021 odstartoval v 8:30 Míra Hájek na trasu závodu RACAS. Jede s podporou dvoučlenného týmu v rámci svého projektu "Sportuj a pomáhej". 


Míra byl původně přihlášený na zamýšlený první ročník závodu, který byl naplánován právě na tento termín. Bohužel komplikace spojené s nemocí Covid-19 pro nás byly natolik limitující, že jsme se rozhodli regulérní první ročník závodu odložit, nicméně Míra chtěl vyrazit za každou cenu, tak jsme se dohodli na tomto kompromisu. Míra jede jako jediný závodník "mimo soutěž", my mu ale poskytneme kompletní trasu a podporu, jako by jel plnohodnotný ročník. Pro nás je to ostrý test a Mírovi pomůžeme v jeho snaze získat nějaké peníze na podporu onkologického centra v Hradci Králové!


Celý tým dorazil na Vsetín, po slavnostním vyprovození z náměstí v Litomyšli, už ve čtvrtek kolem osmé hodiny večer. Domluvili jsme se, že spojíme organizační schůzku s večeří a tak jsme se potkali v restauraci v centru Vsetína. A setkání to bylo příjemné, Míra a jeho malý tým jsou veselá parta a bylo na první pohled jasné, že se závod ponese v duchu pohodové atmosféry. Ačkoli těžko říct, co s náladou udělá 3.500 km do délky a skoro 36 km do výšky, což jsou parametry trasy RACASu.


Na rozdíl od Dana Polmana, který se loni stal průkopníkem této trasy, nemá Míra v plánu jet nonstop a má předem dané denní etapy, které by rád dodržel. Noční jízdu neplánuje, pokud to nebude nezbytné. I proto je součástí kolony i karavan, který má zajistit potřebné zázemí nejen pro vaření, ale i kvalitní spánek celého týmu. Ale i tak jsou denní porce naplánovány na cca 330 km, což by znamenalo, že českou půlku závodu zvládne během šesti etap a průjezd na Slovensku prý máme plánovat na středeční večer.
Po pár pivech a dobré večeři jsme se rozešli, my jsme šli domů a kluci zabydlet karavan. Až ráno jsme se dozvěděli, že ještě padlo nějaké pivo a i slivovice na dobré spaní a tak Míra v osm ráno dorazil na start s drobnou bolestí hlavy... To mu ale na náladě nic neubralo, naopak ji pozvedlo, když se na náměstí objevila čtveřice kolegů ze Zlínské pobočky tiskárny HRG, pro kterou pracuje. Došlo tak i na rozdávání podpisových kartiček, které kluci vytiskli, ale jaksi zapomněli na náměstí v Litomyšli vytáhnout a vzpomněli si v Moravské Třebové cestou na Vsetín!
Míru jsme si na náměstí trochu vyzpovídali, udělali krátké video a vypustili ho na trasu. Bohužel ranní čas nebyl úplně přátelský k fanouškům, kteří by přišli Míru povzbudit, ale zase chápeme argument, že pokud plánuje jezdit jen ve dne, nemá smysl startovat odpoledne, je to zbytečná prodleva. Ale o to víc se těšíme na průjezd na Slovensko, který snad dopadne na rozumnější čas.


Pokusíme se vám zde přinášet pravidelné denní reporty z putování týmu, na trase máme jeden tým, který Míru stínuje a druhý tým, který vše zpracovává u počítače z chladu domova, takže nás sledujte!