20.08.2021 - Den 8 

Tak až osmý den přišla na Míru drobná krize, ale naštěstí se ji podařilo záhy zažehnat. Snad vlivem včerejších technických problémů byl trochu rozhozený a ráno ho tým těžko tahal z postele. Dopoledne to pak nejelo úplně podle představ, ale večer naopak vypadal v pohodě a spokojený, takže snad poslední dny do vysněného cíle budou poklidné.

Cílem týmu bylo i na Slovensku držet etapy kolem 320 km, ale hned první den to úplně nevyšlo a i jen třístovka už ke konci bolela. Večer byl Míra malinko skleslý, přece jen po objezdu Česka a průjezdu startem/cílem se pocitově zase vzdaloval kamsi na východ. Naštěstí do týmu před dvěma dny přistoupila Vlastička Drahošová (manželka hlavního kuchaře Milana Drahoše) a ta prý ví „kam sáhnout“. Takže už druhý večer si Míra užíval luxusní masáže, které dokonce pomohly rozehnat čím dál silnější otoky nohou a Míra po nich (či dokonce při nich) nějak lépe usíná. Ale o to hůř se ráno budí a bylo tomu tak i v pátek. Ale podařilo se a Míra vyrazil. Nejelo se mu však moc dobře a navíc v hlavě mu vězely včera nezdolané kilometry, takže až do poledne se trochu trápil. Po tradičně skvělém obědě se to ale rozjelo a odpoledne tak Míra zdolal nejvýchodnější bod trasy a stočil se naposled zpátky domů. Teď už je to je návrat a odpočítávají se kilometry do cíle. 

Další věc, která ho nakopla pro odpolední a hlavně večerní dávku, byla už včera nastolená změna druhého jídla. Míra ho nějak špatně trávil, tak kluci zkusili jen odpolední kávičku a nějakou sladkost a snad vlivem cukru a lehčího břicha Míra v podvečer letěl jako vítr. Možná pomohlo i to, že si (ač se tomu hrozně bránil) na deset minut při odpolední pauze zdřímnul. Tak moc nechtěl, až usnul u svačiny a během pár vteřin oddychoval jako při nejtvrdším nočním spánku. Po deseti minutách se ale prý vzbudil a zářil jako vyspané miminko. Tělo si prostě samo řekne, když potřebuje a někdy stačí málo a pomůže to hodně….

Večer tak minuli Užgorod a nedaleko něj tým zakotvil pro osmou noc na trase.

Večer se pak podělila osádka karavanu o velmi silný příběh, který zažila na dalekém východě Slovenska. Do karavanu potřebují občas načerpat pitnou vodu a obvykle prosí někde u rodinného domu, kde je zrovna někdo na zahradě. Tentokrát zastavili někde u obce Štěrková a v dálce uviděli nějakou farmu. Zkusili se tedy zeptat tam, opodál stál někdo u traktoru. Dostali se až k majiteli, který tam prý pitnou vodu má, ale vzhledem k tomu, co prý jedou raději zavolal na kolegu z vedlejší farmy, který má vodu kvalitnější a ten bez problémů podal hadici a doplnili nádrže. Během procesu se zajímal o to, o jakou se jedná akci. Připojilo se i několik místních (většinou rómských a na první pohled velmi prostě žijících) pracovníků, kterým to majitel dokonce musel překládat. Obdivně poslouchali, cože to Míra jede a následovala očekávaná otázka, co za to má. Těžko chápali, že nic, že to nejede pro peníze, ale naopak se snaží nějaké vybrat pro nemocné děti. Posléze odešli a pak se majitel farmy vrátil a podával Milanovi deseti eurovou bankovku. Ten se divil, že spíš by snad měl zaplatil on jim za vodu, ale farmář mu to dal s tím, že je to sice málo, že se jim tam žije těžko a víc nemá, ale že chce aspoň symbolicky přispět na tuto akci! K tomu jim ještě nabalil sýry a mléko. Milan tedy aspoň z mrazáku vytáhl nanuky a obdaroval okolo pobíhající děti, které byly očividně šťastné. Byl to nejsilnější moment a zatím nejcennější dar v rámci tohoto projektu! Každá koruna se počítá a pomůže, ale pokud daruje člověk, který sám je rád, že má z čeho zaplatit základní lidské potřeby, je to silné a dává to pocit, že to má smysl!

Mimochodem, během cesty Míry na transparentním účtu přibylo cca 50 tis Kč a nyní se celková suma přehoupla přes čtvrt milionu, což je krásné. Ale neskromně Míra a jeho tým doufají, že je v tom nenecháte a pomůžete ke zdaru tohoto projektu ještě nějakou korunou…

Souhrn:

Den 8 - 314 km (čas jízdy 12:16 hod)
Celkem - 2.567 km
Zbývá - 923 km