22.08.2021 - Den 10 

Cíl už se blíží a je to znát. Desátý den byl opět náročný a dlouhý, ale díky profilu a vidiny konce jel Míra zatím nejrychlejší tempo. Ale i dnešek přinesl několik zajímavých momentů a první pád!

Den ale celý tým zahájil zaspáním, vybitý telefon jaksi neplní svou funkci a tak místo vstávání ve 4 z toho byl hodinový skluz hned na úvod. Ale možná to bylo nějaké osudové znamení, Míra vyrážel o půl hodiny později než plánoval, krátce po startu ale byla na trase těžká dopravní nehoda, zjevně ne příliš stará, takže hlavou prolétla myšlenka, co kdyby vyrazil o tu půl hodinu dřív…raději nemyslet! 

Cíl dnešního dne byl odkrojit ze zbývající trasy tolik, aby pro poslední den zbylo méně než 300 km. Pomohl tomu profil, dnešek byl jednoznačně nejrovnějším dnem celé trasy s 1.100 výškovými metry. Ale ze včera víme, že toto není to, co by si Míra užíval. Navíc počasí bylo dnes extrémní a vedro místy nesnesitelné.

Povzbuzení přinesla polední pauza, kdy mu tým přečetl vzkaz od jedné malé pacientky, která se v dětské onkologii v Hradci, kam Míra směřuje svou podporu, léčí z leukémie! To potěší a zároveň nakopne. 

Ovšem nedlouho po obědě přišel i první pár závodu. Přední kolo se dostalo do rýhy, kterou by prý standardně bez problému vyskočil a pokračoval, ale asi vlivem únavy udělal Míra chybu (chyba byla už to, že do ní vjel) a vyskočit se nepodařilo a bylo jasné, že se bude poroučet na zem. Odnesly to roztržené kalhoty, sedřený bok a pár naraženin, ale povedlo se naštěstí co nejrychleji naskočit na kolo (to ustálo pád bez větší úhony) a jet dál, rány se sčítají až po honu, tedy závodu…

I na Slovensku má Míra podporovatele a dnes ho potěšili hned tři. Slovenský fanoušek Dušan Mráz, který už loni doprovodil Dana Polmana na trase a ten mu za jízdy podepsal knihu, přišel podpořit i Míru a svezl se s ním kousek. Dalším byl kamarád z Litomyšle, který nyní žije v Bratislavě a projel tak s Mírou tento strašák závodu. A hned za Bratislavou na Míru čekal další kamarád Přéma na speciálně upravené skládačce. Ten si udělal výlet z Litomyšle a vyrazil pozdravit Míru k Bratislavě, doprovodil ho až k dnešnímu nocovišti a pak se vrátil zpět domů.

Večer byl Míra až překvapivě v pohodě. Měl v sobě panáka slivovice (na tu se prý těšil celý den), popíjel pivo a čekal na masáž. Ta se stala ve druhé polovině závodu už tradicí a je to prý skvělý „vypínač“, který Míru spolehlivě uspí. Vlastička ví, kam sáhnout…

Plán na poslední den je vstát ve tři a vyrazit co nejdřív na zbytek trasy. Na závěr přijdou ještě kopce, ale pomyslná cílová rovinka začíná na Makově, odkud to má už jen 40 km z kopce na Vsetín.  Když to dobře půjde, rádi by dorazili kolem páté odpoledne…

Souhrn:

Den 10 - 329 km (čas jízdy 11:32 hod)
Celkem - 3.227 km
Zbývá - 263 km