13.08.2021 - Den 1 

Start letošního RACASu vyšel na pátek 13., což pro pověrčivé jedince nebylo vhodné datum. Ne však pro Míru, který toho nedbal a vyrazil na trasu rozhodně nebojácně.

Po poklidném startu v centru spícího Vsetína v půl deváté ráno, kdy se nachomýtlo kolem oblouku jen pár jedinců spěchajících do práce, vyrazil Míra dle trasy v navigaci směrem na Velké Karlovice a dále přes Beskydy a Karvinsko na Jeseníky. Trasu jsme mu dodali (kvůli velikosti souboru) rozdělenou pro navigaci do šesti etap a Míra se rozhodl, že to přesně v tomto rozložení zkusí jet. Jeho taktika je urazit co nejvíc kilometrů přes den a (nebude-li to nezbytné) úplně eliminovat jízdu v noci. Je to jiná taktika, než měl loni Dan Polman, který jel defacto nonstop a spal až opravdu tělo řeklo stop a to obvykle jen asi dvě hodiny za den. Ale Dan je v tomto ohledu mnohem zkušenější borec a věděl, co jeho tělo zkousne. Míra chce řešit i regeneraci a nechce podcenit celkovou vzdálenost závodu, která patří k vůbec nejdelším, co cyklista může absolvovat. Parametry nejsou daleko od Tour de France, ta se ale jede tři týdny v etapách v průměru do 200 km. Míra má v plánu hned na první den přes 300 km.

Zdá se, že počasí letos závodění v silniční cyklistice přeje mnohem víc, než minulý rok. Ačkoli je to otázka pohledu na věc, první den atakovaly teploty třicítku a to taky není nic moc. A to taky bylo jediné trápení Míry v prvním dnu, místy bylo prý nepříjemné vedro až dusno. Očividně pookřál navečer, kdy se ochladilo a Míra tak doháněl ranní ztrátu, kdy vyrážel později, než má v plánu na další dny.

Míra jede v doprovodu dvoučlenného týmu. S tátou už podobnou taškařici absolvovali před dvěma lety, kdy Míra objel ČR „po vlastní ose“ a táta mu dělal doprovod. Původně prý řekl, že stačilo a letos už si to zopakovat nechce, ale nakonec svolil a nyní trpělivě jede za ním po silničkách podél hranic. Druhým parťákem je kamarád Milan, který má za úkol starat se o stravu a spánek týmu. A Milan bodoval hned první den, Míra pěl jen chválu na kvalitu stravy, takže tým zatím funguje na jedničku!

Celý den nakonec podle plánu chlapi dokončili těsně před desátou večer v obci Žulová v Jeseníkách a tachometr se zastavil na ďábelské cifře 333 km. Na kole (po odečtení pauz) tak strávil téměř 12 hodin a průměrnou rychlost jízdy tak měl 28,23 km/hod! Toto všechno jeho „chytrý“ tachometr vyhodnotil s tím, že mu doporučil 3 dny odpočinku. Tak snad bude Míra neposlušný :-)

Zítra pokračování krasojízdy, uvidíme co tělo po prvním dnu bude na RACAS říkat po ránu a jaká bude druhá etapa po opadnutí adrenalinu a natěšení ze startu na nejdelší cyklistické výzvě Mírovy kariéry… Plánovaný cíl druhé etapy je v Novém Městě pod Smrkem v Jizerských horách.

Souhrn:
Den 1 - 333 km
Celkově - 333 km