DEN 5

Všechno začalo v pondělí v osm hodin večer, to totiž do Vsetína přijel Dan Polman. Stalo se tak přesně 99 hodin a 50 minut po čtvrtečním startu na témže místě a znamená to, že Dan objel celou Českou republiku podél hranice za necelých 100 hodin, což dá průměrnou rychlost cca 20 km/hod, počítáno včetně spánku!!!

Těch sto hodin není žádná náhoda, nějakých 70 km před cílem si to Dan propočítal a vytvořil si tak malý cíl to pod tuto metu stihnout. Jak pak v cíli řekl, stálo ho to nemalé úsilí, ono totiž každé zrychlení po takové velké náloži bolí.

Vsetínské Dolní náměstí, respektive prostor před pódiem, byl hezky zaplněn několika desítkami fanoušků, takže se Dan dočkal i potlesku. Sympatické je, že ho na několik kilometrů přijel doprovodit i Sváťa Božák, podobný cyklistický blázen, který ale žije v Rožnově a je tedy v tomto regionu domácí. Sešla se nám tak u pódia česká ultracyklistická špička, cože je hezké. Ještě hezčí je, že Sváťa připustil zvednout v budoucnu Danem "hozenou rukavici", takže zajetý čas už se pomalu třese v základech...

Dan byl v překvapivě dobrém rozpoložení a kromě bolavého zápěstí se cítil zatím dobře. Zápěstí tedy zabandážoval, pozdravil fanoušky a vyrazil do druhé půlky, která je sice kratší, ale o to zrádnější. Hned následující den totiž Slovensko servíruje chody jako Vysoké Tatry, což ale nejsou zdaleka největší porce, celý sever bude velmi výživný....

Po průjezdu Hranic ještě Dan popojel pár desítek kilometrů a u prodejny potravin v jedné z vesnic jeho tým robil tábor a šlo se spát. Pauzu tentokrát udělali o něco delší, ale Dan stejně spal své obvyklé dvě hodiny a po páté ráno se jelo dál.

Dle očekávání dalo Slovensko hned od začátku najevo, že to s ním nebude mít lehké. Počasí nestálo za nic a od rána střídavě více či méně pršelo a teploty se motaly kolem 15 stupňů. Takže Dan střídavě oblékal a vysvlékal jednotlivé vrstvy zateplení a ochrany proti vodě. Každopádně pátý den zakončil právě u Štrbského plesa a na tachometru vyčetl 342 km za 24 hod.

Příběh Jirky Severy měl dost jiný průběh a bohužel dnes dopoledne definitivně skončil. Ozvaly se bolavé karpály, zadek už silně naříkal a byť ráno Jirka usedl na kolo, tak po cca 12 km to vzdal definitivně. Prý si chtěl akci hlavně užít, ale toto bylo hodně za hranou užívání. Prostě jak do telefonu poznamenal: "ty vole, ultracyklistika fakt není nic pro mě! Já tvrdím, že v noci se má spát a za deště schovat pod střechu a to se pak těžko závodí J". Jirka tak ještě poslední den dal 91 km a víc už nepřidá. Každopádně plánuje vyrazit (autem) naproti Danovi a určitě se tedy s oběma uvidíme v cíli!

Suma sumárum:

Jirka Severa ujel 91 km a v součtu 1.459 km za čtyři a půl dne!!!
Dan Polman ujel 342 km a v součtu 2.212 km