DEN 1

Nechceme se pouštět do velkých akcí po hlavě, navíc doba spojená s pandemií nám moc nepřeje, proto jsme se rozhodli nejdřív vše vyzkoušet v ostrém testu. V roce 2020 tak odstartoval "jen" prolog, ale kluci se k tomu postavili velmi zodpovědně, takže Jirka Severa (otec myšlenky závodu Okolo Česka a Slovenska) pilně trénoval a Dan Polman skládal plnohodnotný tým. Oba chtějí ukázat své maximum a podle toho to vypadalo i na startu. Drobná nervozita byla znát, klasický starťák tam byl, takže vše bylo v pořádku! 

Na náměstí se sešla skupinka fanoušků, dokonce nějací i ve prospěch Dana dorazili až z Paky. Aby to trochu vypadalo, připravili jsme pár bannerů a dokonce nafukovací bránu a navrch nám slunce připravilo klasické peklo, jaké umí v kombinaci s betonovou plochou! 
Každopádně v 16:00 se na trať dlouhou 3.540 km vydal Jirka a v 16:15 Dan.

Oba mlžili, nic ze své plánované strategie nechtěli prozradit a my neznalí tajů silniční ultracyklistiky jsme netušili co čekat, překvapilo nás to tak, dle očekávání! Už od startu se toho chlapci chopili, jako by je čekalo sotva pár desítek kilometrů... Naivní byla naše představa, že zabalíme propriety na náměstí a vydáme se za nimi na Soláň, oni už mezi tím byli mnohem dál a Jirku jsme stihli na úrovní Frýdlantu nad Ostravicí...

Chlapi jeli opravdu velmi svižné tempo a první drobné zpomalení způsobila až intenzivní bouřka se silným větrem, která je zastihla před Opavou. Nenechali se tím však výrazně rozhodit a pokračovali v jízdě. Marně jsme čekali, jestli Dan sleze z kola a podaří se nám s ním prohodit pár slov na kameru, osádka jeho doprovodného karavanu nás ujistila, že když dobře, druhý den v poledne by na chvíli slézt mohl, ale klidně to může nastat až mnohem později. Snažili jsme se tedy vyzvědět něco ze zákulisí, jak například jí to, co mu zrovna šéfkuchař v karavanu připravoval? No prý je to snadné, jak se navaří, tak se doveze a předá do doprovodného vozu a když má Dan chuť, podají mu to z okýnka. Jídlo přece není důvod k přestávce... No tak jsme zkoušeli zjistit aspoň co konkrétně jí a prý záleží, na co má chuť a co si poručí. Například v danou chvíli chtěl torilly, tak mu připravili toasty. Tortilly nebyly sladem a toasty jim přišly nejpodobnější!

Potěšil nás tedy aspoň Jirka, který kousek před Krnovem přece jen konečně zastavil a slezl z kola. Musel si ho po dešti totiž umýt, jak o sobě sám říká, je to turista, co nesnáší déšť a za normálních okolností by ho do takového počasí nikdo nevyhnal! Poručil tedy doprovodu vyprat a na ramínko vyvěsit dres, na zastávce snědl připravený vývar a přesně o půlnoci vyrazil do tmy. Nicméně to se kolem prohnal Dan a ten tam byl patnáctiminutový náskok ze startu....

No a zatímco Dan valil nocí nonstop dál, Jirka nakonec na hodinku zalehl, tělo už prostě potřebovalo spát, takže dopoledne už byl Danův náskok poctivých 60 km!

Další den se nejdřív nesl v duchu pěkného počasí a krásných výhledů na Orlické hory. Ovšem s polednem se přihnaly bouřky a začaly trápit oba závodníky a v podstatě z malými přestávkami tak pokračovalo celé odpoledne. Zatímco Dan valil hlava-nehlava dál povzbuzován hromadou fanoušků kolem trasy, jelikož projížděl blízko své domoviny, Jirka přešel do pohodového módu a po poledni zavelel k obědu v restauraci. Měl nějaký plán pro první den, který už věděl že nedá zcela, ale do Vrchlabí by dojel rád, což stíhal i s obědovou pauzou. Přečkal tak i jednu z bouřek pod střechou, což byl bonus ke kotletu s bramborem...

Každopádně i Jirka na trase potkal fanouška. Nevěděl kdo to je, ale o to víc ho potěšilo, když na něj někdo volal jménem a zdravil ho!

No a sečteno podtrženo? Prvních 24 hod v řeči čísel:

Jirka Severa - 527 km
Dan Polman - 636 km